Hücum oyuncusu, kendisini savunan defans oyuncusunun savunma veya engelleme pozisyonundan kesme nedeniyle vazgeçmeye zorlanmasından sonra korfa atış yaptığında aşağıda tarif edildiği gibi gerçekleşir.

Kendi atak oyuncusunu bir kol mesafesi uzaklığında savunmakta veya engellemekte olan bir defans oyuncusu, savunduğu hücum oyuncusunun kendi takım arkadaşına çok yakın geçmesi nedeniyle artık onu takip edemez ve diğer atak oyuncusuyla çarpışır veya çarpışmak üzere kalır. Bu ikinci atak oyuncusu, defans oyuncusunu savunma veya engelleme pozisyonunu kaybetmesi için zorlamıştır.

Kesme bir ihlal değildir. Sadece kesme sonrası şut atmak ihlaldir.

Kesme ayrıca, kesme kullanan atak oyuncusunun önce takım arkadaşına pas verip pozisyonunu iyileştirdikten sonra, topu yeniden alarak şut atması sonrasıda cezalandırılır.

Eğer defans oyuncusu, savunduğu atak oyuncusu kendi takım arkadaşına yakın geçtiğinde, bir kol mesafesi yakınlıkta değilse, bu durumda kesme geçerli değildir ve şut geçerli sayılmalıdır.

Eğer defans oyuncusu, savunma veya engelleme pozisyonunu kesme nedeniyle kaybettikten hemen sonra, vakit kaybetmeden yeniden pozisyonunu geri kazanmaya çalışmıyorsa şut geçerli sayılır ve kesme artık geçerli kabul edilmez.

 

Çeviri:

Uğurtan Akbulut

IKF Hakemi