Türkiye A Milli korfbol takımımız büyük bir süprize imza atarak güçlü rakibi Katalonya'yı 14-12 mağlup etti ve eleme turunu şampiyon olarak tamamlayarak 2016 ve 2018 Avrupa korfbol şampiyonasına katılma hakkını elde etti.

Fransa'nın St-Etienne kentinde düzenlenen eleme turuna Türkiye ile birlikte evsahibi Fransa , İrlanda , Galler, İsveç ve Katalonya katıldı. Altı ülkenin tek devreli lig usulü ile karşılaştığı şampiyonada milliler tüm rakiplerini yenerek şampiyon oldu. Son maçta iki yenilgisiz takımın karşı karşıya geldiği müsabakada dünya ülkeler sıralamasında 5. sırada bulunan güçlü rakibi Katalonya'yı üstün bir oyundan sonra mağlup eden Türkiye, Ekim ayında Hollanda'da yapılacak olan Avrupa Şampiyonasına katılma hakkı elde etti.

Fransa'da milli takımımızı destekleyen gurbetçilerimiz ile birlikte çok güzel bir görüntü oluşturan kafilemiz tüm korfbol camiasının takdirini kazandı. Büyük başarı olarak nitelendirilen Katalonya galibiyeti sonrası hep birlikte şampiyonluk pozu veren takımımız için övgü dolu yorumlar yapıldı.

Bu yıldan itibaren dört yerine her iki yılda bir yapılacak olan Avrupa Şampiyonası 2018 den itibaren iki seri halinde düzenlenecek. Bu sene 10 ülkenin katılacağı şampiyonayı ilk 8 içinde bitiren ülkeler 2018 yılında A serisinde mücadele edecekler. Bu sene oynanacak olan şampiyona sonunda 9 ve 10. sırada yer alan iki ülke ile birlikte Slovakya ve Fransa'da düzenlenen şampiyonalarda 3. ve 4. sırayı alan Fransa , Galler , Slovakya ve İskoçya 2018 Avrupa şampiyonasında B serisinde yer alacaklar. B serisinde yer alacak son iki takım ise eleme turnuvaları sonrasında belirlenecek. A serisinde son iki sırayı alan ülkeler B serisine düşecekler. B serisinde ilk iki sırayı alan takımlar ise bir sonraki Avrupa Şampiyonasında A serisinde mücadele edecekler.

Millilerin Katalonya müsabakası fotoğrafları için tıklayınız