Hollanda'da düzenlenen Avrupa Korfbol şampiyonasına katılan A Milli takımımız son sırada yer alarak B serisine düştü.

Yeni formatıyla iki seri halinde düzenlenmeye başlanan şampiyona elemelerinde başarılı olup A serisinde yarışma hakkı elde eden Türkiye oynadığı tüm maçlardan mağlup ayrıldı. Türkiye bir sonraki şampiyonada B serisinde yer alacak ve yeniden A serisine yükselmek için mücadele edecek.

Grup maçlarında varlık gösteremeyen milliler grubu son sırada tamamladılar. İngiltere ile oynanan baraj maçından da farklı mağlubiyet ile ayrılan ekibimiz B serisine düşecek olan takımları belirleyecek olan mini turnuvada Rusya ve Polonya ile eşleşti.

Bu üç ülkenin aynı gün içinde birbirleri ile oynayacakları karşılaşmaların sonunda iki ülke A serisine veda edecekti. Büyük önem taşıyan bu mini turnuvanın ilk maçında Polonya ile karşılaşan takımımız maça çok iyi başladı ve 4-0 öne geçti. Daha sonra Polonya dengeyi sağladı ve maça 5-5 eşitlik geldi. Karşılaşmanın son 5 dakikasına kadar karşılıklı sayılarla gelindi ancak bu son bölümde Polonya oyuna ağırlığını koyunca karşılaşmayı 15-10 kazandı.

Mini turnuvanın son maçında Rusya ile karşılaşan takımımız maça iyi başlayamadı ve 4-1 geriye düştü. Daha sonra toparlanan milliler 10. dakikada eşitliği yakaladı ve karşılıklı sayılarla geçen mücadelenin son dakikasına 15-15 eşitlikle girildi. Son dakikadaki Rusya sayısına cevap veremeyen takımımız karşılaşmayı 16-15 kaybetti ve B serisine düştü.

Rusya maçında yıldızlaşan ve karşılaşmayı anlatan yorumculardan sürekli övgü alan İnanç Demirel'in 7 sayısı galibiyete yetmedi. Rusya ise Polonya ile oynadığı son maçıda kazandı ve A serisinde kaldı. Polonya ise Türkiye ile beraber B serisine düşen ikinci takım oldu.

Şampiyonada oynadığımız maçlardan aldığımız sonuçlar ise şu şekilde:

Türkiye - Rusya : 12 - 19

Türkiye - Katalonya : 15 - 23

Türkiye - Almanya : 13 - 21

Türkiye - Hollanda : 7 - 28

Türkiye - İngiltere : 7 - 25

Türkiye -  Polonya : 10 - 15

Türkiye - Rusya : 15 - 16