Uluslararası Korfbol Federasyonu  IKF ,  UKK WUM Warszawa (Polonya) ve 1908 SZAC Budapest (Macaristan) kulüplerini 1 yıl süreyle IKF turnuvalarından men etti. Ayrıca her iki ülke federasyonlarına 1000 euro ceza verdi.

UKK WUM Warszawa takımı Europa cup finallerine,  1908 SZAC Budapest takımı ise Euroshield müsabakalarına katılmaya hak kazanmalarına rağmen son dakikada gelmeyeceklerini bildirmişlerdi.

IKF yönetim kurulu yaptığı açıklamada her iki kulübün 1 Temmuz 2018 tarihine kadar IKF şampiyonalarından men edildiğini duyurdu. Ayrıca kulüplerin davranışlarından ülke federasyonlarının sorumlu olduğunu, bu nedenle federasyonlarında 1000 euro para cezası verilmesine karar verildiğini belirtti.

Şampiyonaya katılmaya hak kazanıp son anda gelmekten vazgeçilmesi durumunda yerel organizasyonun ve IKF'in zor durumda kaldığı ayrıca bu kulüpler için yapılmış olan harcamaların boşa gittiği belirtilen açıklamada, bu gibi durumlara ceza verileceğinin son IKF kongresinde üye ülkelere açıkça anlatıldığı ve uygulamanın süreceği belirtildi.