Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından ilk kez düzenlenecek olan "Üniversiteler Türkiye plaj korfbolu şampiyonası" 29 Haziran - 2 Temmuz tarihleri arasında Dalyan'da düzenlenecek.

www.tusf.org resmi web sitesinde yayınlanan yarışma talimatı şu şekilde:

 

TÜRKİYE ÜNİVERSİTELER PLAJ KORFBOL TALİMATI 2017 GENEL VE TEMEL PRENSİPLER

Üniversite Sporları Federasyonu Yarışma Talimatı, Disiplin Talimatı ve Etik Değerleri geçerli olacaktır.

GEREKLİ BELGELER

Üniversiteler, Teknik Toplantıda http://extranet.tusf.org/ internet adresine kayıt ettikleri haliyle, Üniversitelerinin Öğrenci Dekanlığı, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı veya Spor Koordinatörlüğünden imzalı / onaylı kafile listesi, Öğrenci kimlik belgeleri ve lisans

MÜSABAKA TARİHİ: 29 Haziran-2 Temmuz 2017

TEKNİK TOPLANTI: 28 Haziran 2017 Muğla (Dalyan Carya Otel ) Saat :17:00

MÜSABAKA YERİ: Muğla Dalyan İnkum Plajı

AÇIKLAMALAR:

1. Müsabaka sistemi katılan takım sayısına göre Teknik Toplantıda Organizasyon Komitesi tarafından belirlenecektir.

2. Müsabakalar Uluslararası Korfbol Federasyonu oyun kurallarına (2016) göre oynanacaktır.

3. Müsabakalar 2 Korfta, 10m X 20m oyun sahasında plajda oynanacaktır.

4. Müsabaka 4 periyottan oluşacaktır. Müsabaka süresi 20 dk (4 x 5 dk) olacaktır. 1. ve 3. periyot sonrasında 1 dk ve 2. periyot sonrasında 5 dk su molası uygulanacaktır.

5. Takımların müsabaka süresince 1 kere olmak üzere 60 sn. mola hakları vardır.

6. Beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda 3 dk mola sonrası 5 dk altın gol uygulanır.

7. Grup maçları dahil hiç bir müsabaka berabere sonuçlanmayacaktır. Eğer normal süre eşitlik ile sona ererse 3 dk mola sonrası 5 dakikalık altın gol periyodu oynanacaktır.

8. Altın gol periyodu süresi içerisinde eşitlik bozulmazsa seri penaltı atışlarına geçilecektir.

9. Beraberlik bozulmazsa sahadaki 4 oyuncu penaltı atışları yapar. Altın gol veya penaltılarla kazanan takım 2, mağlup olan takım 1 puan alır.

10. Takımları teknik kadro + sporcu en fazla 10 kişi olacaktır; (teknik kadroları en fazla 2 kişiden oluşacak (idareci, antrenör, doktor, masör, istatistikçi vs.). Sporcular ise en fazla 8 kişiden oluşacaktır. Müsabakalarda takımlar sahada 4 asil ve 4 yedek oyuncu toplam 8 oyuncuyla mücadele edecek, oyuncu değişikliğinde sınırlama olmayacaktır.)

11. Genel klasmanda takımlar arasında puan eşitliği olur ise takımlar arasında oynanan maçlara bakılır üstünlük sağlayan takım üst sırada yer alır. 3 takımın puan eşikliğinde üçlü averaja bakılır.

12. Genel klasmanda takımlar arasında puan eşitliği olur ise takımlar arasında oynanan maçlar berabere bitmiş ise genel averaja bakılır averajı iyi olan takım takım üst sırada yer alır.

13. Müsabakalar sonucunda genel klasmanda en yüksek puan toplayan takımlar sıralamayı belirleyecektir.

14. Genel klasmanda ilk 3 sırayı alan takımlara kupa madalya verilecektir.

15. Sporcular şampiyona süresince aynı forma numarası ile yarışacaktır. Forma numaraları 1-99 numaralarda oluşur. Sporcular Korfbol kıyafetleri giyinmek zorundadırlar. Erkek sporcular forma ve şort, Bayan sporcular forma ve etek giyinmelidirler.

16. Müsabakalar öncesi yapılacak olan teknik toplantıda takım idarecileri hazır bulunmalı, kafile listesini ve lisansları teslim etmelidir.

17. Yarışmalarda takımların katılım sayısına göre tek devreli lig veya gruplar oluşturularak oynayacaklardır.

18. Grup maçlarında galibiyete 3 puan, mağlubiyete 0 puan verilir. Eğer maçın sonucu altın golle veya penaltı atışları ile belirlenmişse kazanan takım 2, kaybeden takım 1 puan alır. 19. Grup maçları sonunda puan hesaplamalarında eğer iki takım aynı puanda ise kendi aralarında yaptıkları maçı kazanan takım (altın gol ve penaltı atışları dahil) üst sırada yer alır. Eğer üç veya daha fazla takım aynı puanda yer alıyorsa önce bu takımların kendi aralarında yaptıkları maçlarda aldıkları puana sonra 3 lü averaja bakılır. Eğer eşitlik yine bozulmuyorsa genel averaja bakılır.

ORGANİZASYON KOMİTESİ: Açıklamalarda yer almayan hususlarda karar verme yetkisi Federasyonu temsilen oluşturulacak Tertip Komitesine aittir.

ÖDÜLLER: Müsabakalarda dereceye giren Üniversitelere kupa ve madalyalar Federasyon tarafından verilecektir

LİGİN STATÜSÜ: Grup oluşturulması için gerekli kurallar aşağıda belirtilmiştir; Yarışmalara 7 ve daha fazla takım katılması halinde takımlar A – B grubu olmak üzere ikiye ayrılır. 6 ve daha az takım katılması halinde müsabakalar tek devreli lig usulüne göre oynanır.

LİSANSALRIN TESLİM EDİLMESİ: Karşılaşmaya katılacak olan sporcuların ad ve soyadları, oyundaki numaraları ve lisans numaralarını içeren liste ile sporcuların öğrenci kimliği veya öğrenci belgesi, antrenörlerin ise kimlik bulundurmaları zorunludur.

TALİMATTA YER ALMAYAN HUSUSLAR: Bu Talimatta yer almayan konularda; mevcut yasa, yönetmelik, çerçeve statü, ana statü, talimat hükümleri ve TÜSF’ nin çıkardığı tüzük, talimat, ilke kararları ve mevzuatı doğrultusunda, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu karar verme ve gerektiğinde açıklayıcı ek talimat çıkarma yetkisine sahiptir.

YÜRÜTME: Bu talimat hükümlerini Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanlığı yürütür.