19 Yaş altı Türkiye Şampiyonası 7-11 Mart tarihleri arasında İstanbul Kurtköy Spor salonunda düzenlenecek.

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu tarafından açıklanan talimat şu şekilde:

 

T.C.

TÜRKİYE GELİŞMEKTE OLAN SPOR BRANŞLARI FEDERASYONU

 

2018 Korfbol 19 Yaşaltı Türkiye Şampiyonası Müsabakaları  

 

MÜSABAKA TALİMATNAMESİ

ŞAMPİYONA TARİHİ VE MÜSABAKA YERİ

1. Müsabaka Yeri: Müsabakalar İstanbul İli Kurtköy Spor Salonu (Pendik) yapılacaktır.

2. Müsabakalar 07-11 Mart 2018 tarihleri arasında İstanbul ilinde oynanacaktır.

3. Teknik toplantı 06 Mart 2018 saat 17:00’ de yapılacaktır.

 

ŞAMPİYONAYA KATILIM ŞARTLARI

Müsabakalara, bünyesinde 01.01.1999 ve daha sonra doğan sporcular bulunduran GOSF bağlı tescilli kulüp takımları katılabilecektir.

1- Şampiyonaya katılacak olan tescilli kulüpler, 2018 Korfbol 19 Yaşaltı Türkiye Şampiyonasına katılacaklarına dair başvuru belgesini 12-19 Şubat 2018 Pazartesi günü mesai bitimine kadar bağlı bulundukları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne ve Türkiye Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonunun 0312 310 21 42 numaralı faksına göndermek, teyidini almak zorundadırlar.

2-  Şampiyonaya katılacak olan kulüpler, bağlı bulundukları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden ve kulüplerinden onaylı Resmi Kafile listelerini, 2017-2018 sezonuna ait vize yapılmış Lisanslarını ve gerekli görüldüğünde Nüfus Cüzdanlarını Teknik Toplantıda tertip kuruluna veya en geç maç öncesi müsabaka hakem komitesine teslim etmek zorundadırlar.

3-  Yarışmaya katılacak tüm sporcuların lisansları 2017-2018 sezonuna ait olmalı ve bağlı bulundukları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından vizesinin yapılmış olması gerekmektedir.

 

SPORCU KIYAFETİ

 

Sporcular şampiyona süresince aynı forma numarası ile yarışacaktır. Forma numaraları 1-99 arası numaralardan oluşur. Sporcular Korfbol kıyafetleri giyinmek zorundadırlar; erkek sporcular forma ve şort, bayan sporcular forma ve etek giyinmelidirler. Sahaya çıkacak sporcuların kıyafetleri renk bütünlüğü sağlanmak zorundadır (formalar, etekler, şortlar tek tip ve aynı renk olmak zorundadır).

OYUNCU LİSTELERİ

Şampiyonaya katılacak takımlar; kulüplerinden ve bağlı bulundukları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden onaylı, en fazla 18 sporcu ve en fazla 4 idareciden oluşan kafile isim görev listesini teknik toplantı sırasında Müsabaka Tertip Kuruluna teslim etmelidir.

Takımlar sporcuların resmi kimlik kartlarını; gerek duyulduğunda teknik toplantıda veya en geç müsabaka öncesinde müsabaka hakem komitesine ibraz etmelidir.

Takımlar, müsabakalarda 1 erkek ve 1 bayan olmak üzere toplam 2 yabancı uyluklu oyuncu oynatabilir.

Takımlar; her müsabaka öncesi hakem kurulundan alınacak olan; en fazla 16 sporcudan ve sahada olacak en fazla 4 görevlinin ad ve görevlerinin yazıldığı müsabaka listesini, müsabakaya ilk 8’de başlayacak 4 hücum ve 4 savunma oyuncusunu belirten aynı listeyi doldurup müsabakadan 30 dakika önce hakem komitesine teslim etmelidir.

Yedek bankında en fazla 8 sporcu bulunur, bunun dışında antrenör, idareci, sağlık görevlisi, malzeme görevlisi vs. gibi kafile listesinde ad ve görevleri yazılı en fazla 4 kişi yazılabilir.

OYUN KURALLARI

1- Müsabakalarda; Türkiye Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonunu öngördüğü Uluslararası Korfbol Oyun Kuralları uygulanacaktır.

2-  Müsabakalar 2x25 dakika üzerinden ve durdurulmuş zamanla oynanacaktır. 

-8 oyuncu değişimi kuralı uygulanacaktır. Çıkan oyuncu tekrar oyuna girebilir.

-Takımların her devrede 1 kere olmak üzere (60 sn.) 2 mola hakları vardır.

-25 saniye kuralı uygulanacaktır.

-Devre arası 10 dakikadır.

3- Müsabakalar grup müsabakalarında tek devreli lig usulü esasına göre oynanacaktır.

   Müsabakaların normal süresinde galiple sonuçlanırsa; 

Galip gelen takım 3 (üç) puan, kaybeden 0 (sıfır) puan alacaktır. 

Müsabakalarda normal süresinde galip çıkmazsa; galip uzatmalarda belirlenir, yine eşitlik bozulmazsa penaltı atışlarıyla belirlenir. Müsabaka uzatma veya penaltı atışlarıyla sonuçlanırsa; 

Galip gelen takım 2 (iki) puan, kaybeden takım 1 (bir) puan alacaktır.

4- Grup maçlarından sonraki müsabakalar eleme müsabakaları olacaktır. 

      Eleme müsabakaları normal süresinde galip gelen takımlar tur atlayacaktır.

      Eleme müsabakaları normal süresi berabere bitmiş ise 5 dakikalık ALTIN GOL uzatma bölümü oynanır.           

      Uzatmalarda da eşitlik bozulmazsa kazananı penaltı atışları belirler. Galip gelen tur atlar.

5- Puan durumu ve Maç Sonuçları:

 Grup maçlarında puan eşitliğinde sıralama;

İki takımın puan eşitliğinde aralarındaki maç sonucuna göre sıralanır. Galip gelen üstte yer alır.

Üç takımın puan eşitliğinde; 3 takımın birbiriyle oynadıkları maçlara, gol averajına ve atılan sayıya (gol averajı eşitse) bakılır.

Eğer takımlar arasında gol averajı ve atılan sayılar aynıysa:

-2. ve 4.lük arası sıralanacaksa her bir takımın 1. ile yaptıkları maçlardaki gol averajına bakılarak,

-3. ve 5.lik arası sıralanacaksa her bir takımın 2. ile yaptıkları maçlardaki gol averajına bakılarak,

-4. ve 6.lık arası sıralanacaksa her bir takımın 3. ile yaptıkları maçlardaki gol averajına bakılarak,

-1. ve 3.lük arası sıralanacaksa her bir takımın 4. ile yaptıkları maçlardaki gol averajına bakılarak,

Yine bozulmazsa söz konusu maçlardaki atılan sayıya göre sıralama yapılır.

Eğer yine sıralama aynı ise; ilk yarı skorlarına bakılır ve ilk yarı önde olana 2, mağlup olana 1 puan verilir ve sıralama yapılır.

Dört veya daha fazla takımın puan eşitliğinde de 3 takımlı mantık devam ettirilir.

Tüm olasılıklardan sonra bile sıralama aynı kalırsa penaltı atışları yapılır.

6- Uzatmalar 

Maçların normal süresi beraber bitmiş ise 5 dakikalık uzatmalar oynanır. 

Uzatmalarda da eşitlik bozulmazsa kazananı penaltı atışları belirler. 

7- Penaltı Atışları

Penaltı atışları; maçın uzatmalarında sahada olan ve maç bitiş sinyalinde sahada oynayan 8 oyuncu yapar. Penaltılarda kura atışı yapılır ve kura atışını kazanan takım atışlara başlar. Eğer 8’er penaltı atışında sonunda üstünlük sağlanamazsa, ikinci seri  penaltı atışlarına geçilir (ilk 8 penaltıyı kullanan oyuncular kullanırlar).

MÜSABAKA SİSTEMİ

Müsabakalar; 7 ve daha fazla takımın katılması halinde Gruplara ayrılır, 6 ve daha az takımın katılması halinde Tek Devreli Lig esasına göre oynanır.

 

İTİRAZLAR

Kulüpler itirazlarını; “müsabaka bitimini takip eden ilk 60 dakika içerisinde” Müsabaka Tertip Kuruluna 250 TL itiraz bedeli ile birlikte yazılı olarak yapacaklar, itiraz bedeli Federasyon mutemedine tutanakla nakit ödenecektir. İtirazın haklı görülmesi halinde ödenen ücret ilgiliye iade edilecektir. İtirazın geçersiz olması durumunda hiçbir geri ödeme yapılmayacaktır.

 

CEZALAR

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Amatör Spor Dalları Ceza Yönetmeliği esasları dahilinde cezai işlem yapılacaktır.

 

HAKEM ATAMALARI

Müsabakalar, Merkez Hakem Komitesi tarafından atanan Hakemler tarafından yönetilecektir.

 

ÖDÜLLER

Şampiyonada ilk 3 (üç) dereceye giren takımlara GOSBF tarafından madalya ve kupa verilecektir.

 

ÖDEMELER

1.  Müsabakalarda her takımın 14 sporcusu, 1 antrenörü ve 1 idarecisine harcırahları ve otobüs ücretleri GOSBF tarafından ödenecektir. 

Müsabakanın yapıldığı ilden katılan takımlara herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

2.  Şampiyonada görevli hakem, 10 mahalli personel ve diğer görevlilerin ücret, tazminat ve harcırahları federasyonumuzca ödenecektir.

   3. Ödemeler merkezi ödeme şeklinde  yapılacak olup, takım sorumluları banka bilgilerini (T.C, banka adı, şube adı, Iban) yanlarında bulundurmalıdır.

 

FEDERASYON HÜKÜMLERİ

1.  Bu Talimatta yer almayan konularda; mevcut yasa, yönetmelik, çerçeve statü, ana statü, talimat hükümleri ve GOSBF’nun