Haberler

Avrupa Korfbol Şampiyonası Başlıyor

A Milli Takımımız Hollanda yolcusu

22-30 Ekim tarihleri arasında Hollanda'da düzenlenecek olan Avrupa Korfbol Şampiyonasına katılacak olan millilerimiz bu ülkeye hareket etti.

Ödenek problemi nedeniyle şampiyonaya katılamama durumu yaşayan takımımız, Federasyon Başkanı Hasan Öztürk'ün çabaları sonucunda son anda sorunun aşılmasıyla yola koyuldu. 

Uzun bir otobüs yolculuğu ile Hollanda'ya gidecek olan takımımız, dinlenme fırsatı dahi bulamadan birbirinden zorlu maçlar oynayacak.

Bu sene değiştirilen formatı ile Avrupa şampiyonası A ve B serisi olmak üzere iki gruba bölündü. Son Avrupa Şampiyonasında ilk 6 sırada yer alan ülkeler ve eleme maçlarından gelen 4 ülke , toplam 10 takım A serisini oluşturdular ve 22-30 Ekim tarihlerinde Avrupa Şampiyonası bu ülkelerle oynanacak.

Bu 10 ülkenin dışında yer alan tüm ülkeler ise B serisinde yer aldılar ve bu takımların kendi aralarında oynayacakları şampiyonada dereceye giren ülkeler bir sonraki Avrupa Şampiyonasında A serisinde yer alacaklar. 

A serisinde son iki sırada yer alan ülkeler bir sonraki şampiyonada B serisinde yer alacak.

Ayrıca her 4 yılda bir yapılan Avrupa Şampiyonası ise 2 yılda bir yapılacak şekilde yeniden düzenlendi.

Millilerimizin oynayacağı tüm maçlar IKF youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Gruplar ve fikstür ise şu şekilde:

 

A GRUBU B GRUBU
The Netherlands (NED) Belgium (BEL)
Catalonia (CAT) England (ENG)
Germany (GER) Portugal (POR)
Russia (RUS) Czech Republic (CZE)
Turkey (TUR) Poland (POL)

 

 

Day 1 Saturday 22-Oct      4 * 10 min RPT
   14.00 1 CZE POL  
   16.00 2 BEL ENG  
  17.45   Opening ceremony  
   18.30 3 NED CAT  
   20.30 4 RUS TUR  
           
Day 2 Sunday 23-Oct      4 * 10 min RPT
   14.00 5 TUR CAT  
   16.00 6 NED GER  
   18.00 7 BEL POR  
   20.00 8 ENG POL  
           
Day 3 Monday 24-Oct      4 * 10 min RPT
   14.00 9 POL POR  
   16.00 10 GER TUR  
   18.00 11 ENG CZE  
   20.00 12 CAT RUS  
           
Day 4 Tuesday 25-Oct      4 * 10 min RPT
   14.00 13 POR CZE  
   16.00 14 GER RUS  
   18.00 15 BEL POL  
   20.00 16 NED TUR  
           
Day 5 Wednesday 26-Oct      4 * 10 min RPT
   14.00 17 ENG POR  
   16.00 18 CAT GER  
   18.30 19 BEL CZE  
   20.30 20 NED RUS  
           
  Pool C     Pool D  
  C1 Nr. 1 A   D1 Nr. 1 B
  C2 Nr. 2 A   D2 Nr. 2 B
  C3 Nr. 3 A   D3 Nr. 3 B
  C4 Nr. 4 A   D4 Nr. 4 B
  C5 Nr. 5 A   D5 Nr. 5 B
           
Day 7 Friday 28-Oct        4 * 10 min RPT
   12.00 21 D3 C5  
   14.00 22 C3 D5  
   16.00 23 C4 D4  
   18.00 24 D1 C2  
   20.00 25 C1 D2  
           
  Pool E     Pool F  
  E1    Winner 21 F1 Loser 21
  E2    Winner 22 F2 Loser 22
  E3    Winner 23 F3 Loser 23
           
Day 8 Saturday 29 Oct      4 * 7.5 min RPT
   15.00 26 F1 F2  
   16.15 27 E1 E2  
   17.30 28 Loser 26 F3  
   18.45 29 Loser 27 E3  
   20.00 30 F3 Winner 26  
   21.15 31 E3 Winner 27  
           
Day 9 Sunday 30 Oct      4 * 10 min RPT
   11.30 32 Loser 25 Loser 24  Bronze medal match
   13.30 33 Winner 25 Winner 24  IKF EKC FINAL
  15.00  Medal  and Closing ceremony

Kocaeli Üniversitesi vizeyi aldı

Galler'de düzenlenen Avrupa Kulüpler kupası eleme turuna katılan temsilcimiz grubunu ikinci sırada tamamlayarak Ocak ayında Hollanda'da düzenlenecek olan Europa Cup turnuvasına katılma hakkı elde etti.

Fransa şampiyonu Bonson FJEP takımını 13-8 , İskoç şampiyonu Edinburg City'i ise 15-12 mağlup eden ekibimiz, Macaristan şampiyonu Szentendrei ile yaptığı müsabakayı 13-8 kaybetti. Bu sonuçların ardından ilk iki sırada yer alan Kocaeli Üniversitesi finallere katılma hakkını elde etti.

Amsterdam biletini alan diğer takımlar ise Alman şampiyonu Adler Rauxel , Polonya ekibi Warszawa ve Macar şampiyonu Szentendrei oldu.

Eleme turunda oynanan maçlar ve sonuçları şu şekilde:

 

  •  24th Sep 2016
  • 10:00
KV Adler Rauxel17
3SKK Prievidza Dolphins
  •  24th Sep 2016
  • 11:00
UKK WUM Warszawa24
5Cardiff Raptors Korfball Club
  •  24th Sep 2016
  • 15:30
Edinburgh City Korfball Club12
15Bonson FJEP
  •  24th Sep 2016
  • 16:30
Szentendrei Korfbal Klub13
8Kocaeli University Sport Club
  •  24th Sep 2016
  • 17:30
KV Adler Rauxel21
9UKK WUM Warszawa
  •  24th Sep 2016
  • 18:30
SKK Prievidza Dolphins18
6Cardiff Raptors Korfball Club
  •  24th Sep 2016
  • 19:30
Szentendrei Korfbal Klub14
7Edinburgh City Korfball Club
  •  24th Sep 2016
  • 20:30
Kocaeli University Sport Club13
8Bonson FJEP
  •  25th Sep 2016
  • 08:30
SKK Prievidza Dolphins13
15UKK WUM Warszawa
  •  25th Sep 2016
  • 09:30
Bonson FJEP13
22Szentendrei Korfbal Klub
  •  25th Sep 2016
  • 10:30
Kocaeli University Sport Club15
12Edinburgh City Korfball Club
  •  25th Sep 2016
  • 11:30
Cardiff Raptors Korfball Club6
16KV Adler Rauxel
  •  25th Sep 2016
  • 13:00
Cardiff Raptors Korfball Club10
14Edinburgh City Korfball Club
  •  25th Sep 2016
  • 14:00
Bonson FJEP10
15SKK Prievidza Dolphins
 

 

Türkiye bir basamak yükseldi

IKF Dünya ülkeler sıralamasını açıkladı.

Bir önceki liste 17. sırada bulunan Türkiye 16. sırada yer alarak yükselişine devam etti.

En büyük süpriz ise Belçika'nın yerini kaybetmesi oldu. Son yapılan 23 yaş altı dünya şampiyonasına katılmayan Belçika ikinci sıradaki yerini kaybederek dördüncü sıraya düştü.

IKF Dünya ülkeler sıralaması, ülkelerin katıldıkları şampiyonalar ve bu şampiyonalarda aldıkları puanlar üzerinden hesaplanıyor. IKF turnuvalarında bu sıralama üzerinden gruplandırma yapılıyor.

İlk 20 sıradaki ülkelerin listesi şu şekilde:

 

Sıra - Ülke - Kod - Puan

1 Netherlands NED 359.500

2 Chinese Taipei TPE 339.000

3 England ENG 312.750

4 Belgium BEL 293.000

5 China CHN 288.250

6 Czech Rep. CZE 281.500

7 Germany GER 278.500

8 Catalonia CAT 246.000

9 Portugal POR 245.250

10 Hong Kong China HKG 243.500

11 Hungary HUN 241.000

12 Russia RUS 227.500

13 Australia AUS 224.500

14 Poland POL 219.750

15 South Africa RSA 210.250

16 Turkey TUR 174.000

17 Scotland SCO 159.500

18 Ireland IRE 148.250

19 Brazil BRA 145.250

20 Serbia SRB 144.000 

 

Kocaeli Üniversitesi Avrupa Mesaisinde

Avrupa Kulüpler kupası ön eleme turuna katılacak olan Kocaeli Üniversitesi korfbol takımı Galler'in Cardiff kentine gitti.

Bu hafta sonu oynanacak olan ön eleme turu maçlarına katılacak olan 8 takım arasında yer alan temsilcimiz Ocak ayında düzenlenecek olan Europa Cup şampiyonasına katılabilmek için mücadele edecek.

Eleme turu maçları 15 dakikalık 2 devre üzerinden oynanacak. 6 değişiklik hakkının olacağı maçlar berabere biterse altın gol uygulamasına geçilecek.

Turnvaya katılacak olan takımlar ve maç programı şu şekilde:

 

IKF Europa Cup first round

A Grubu   B Grubu  
KV Adler Rauxel e.V.  GER Szentendrei KK HUN
UKK WUM Warszawa  POL Edinburgh City Korfball Club SCO
SKK Dolphins Prievidza  SVK Kocaeli University Sport Club TUR
Cardiff Raptors Korfball Club  WAL FJEP Bonson FRA

 

 

24 Eylül 2016    
         
9:00 Match A Szentendrei KK Kocaeli University Sport Club  
10:00 Match B KV Adler Rauxel e.V. SKK Dolpins Prievidza  
11:00 Match C UKK WUM Warszawa Cardiff Raptors Korfball Club  
Break    12:00 - 15:00    
15:30 Match D Edinburgh City KC FJEP Bonson  
16:30 Match E KV Adler Rauxel e.V. UKK WUM Warszawa  
17:30 Match F SKK Dolpins Prievidza Cardiff Raptors Korfball Club  
18:30 Match G Szentendrei KK Edinburgh City KC  
19:30 Match H Kocaeli University Sport Club FJEP Bonson  
         
  25 Eylül 2016    
         
8:30 Match I SKK Dolpins Prievidza UKK WUM Warszawa  
9:30 Match J FJEP Bonson Szentendrei KK  
10:30 Match K Kocaeli University Sport Club Edinburgh City KC  
11:30 Match L Cardiff Raptors Korfball Club KV Adler Rauxel e.V.  
         
  End position pools    
    Pool A Pool B  
  NR 1      
  NR 2      
  NR 3      
  NR 4      
         
  NR 1:  Directly placed for IKF ECup 2017 final round  
  NR 2:  Directly placed for IKF ECup 2017 final round  
  NR 3: Playing for the  1st / 2nd reserve place Match N  
  NR 4: Playing for the  3rd / 4th reserve place Match M  
         
13:00 Match M NR 4 pool A NR 4 pool B Place 7/8
14:00 Match N NR 3 pool B NR 3 pool A Place 5/6

23 Yaş altı milli takım dünya şampiyonasını 10. sırada tamamladı

Çek Cumhuriyeti'nin Olomouc kentinde düzenlenen Dünya 23 yaş altı korfbol şampiyonasına katılan milli takımımız 2 galibiyet 5 mağlubiyet alarak turnuvayı 10. sırada tamamladı.

Grup maçlarına turnuvanın açık ara favorisi Hollanda ile başlayan milliler şampiyon karşısında beklenenden daha iyi bir oyun ortaya koydu. 21-9 sona eren karşılaşma iyi bir başlangıç sayılabilirdi. Ancak ikinci gün Çin karşısında başarılı olamayan ve mücadeleyi 20-9 kaybeden takımımız, üçüncü gün ev sahibi Çek Cumhuriyeti karşısına çıktı. Kazanmak zorunda olduğumuz karşılaşmaya kötü başlayan ve ilk yarıyı 11-5 geride kapatan milliler, ikinci yarı toparlansa da mücadeleden 18-15 mağlup ayrıldı ve ilk iki şansını kaybetti.

Dördüncü gün zayıf rakibi Güney Afrika'yı 19-8 ile geçen ekibimiz , beşinci gün grubun son maçında Macaristan ile karşılaştı. Turnuvanın süpriz ekibi Macaristan karşısında ilk çeyrekte çok kötü savunma yapınca potasında 10 sayı birden gören takımımız, daha sonra toparlandı ancak bu kez hücumda etkin olamayınca karşılaşmayı 21-16 kaybetti ve grubunu 5. sırada tamamlayarak 9-12 arası sıralama grubuna kaldı.

Çapraz eşleşmede Polonya ile karşılaşan takımımız bu müsabakadan 18-13 galibiyetle ayrıldı ve Dominik Cumhuriyetinin rakibi oldu.  Her iki takımında maçın belli bölümlerinde üstünlüğü ele aldığı müsabakada son dakikaya 14-14 eşitlikle girildi. Son hücumlarda sayıyı bulan ekip Dominik olunca karşılaşmayı 15-14 kaybeden milliler şampiyonayı 10. sırada tamamlamış oldu.

Belçika'nın katılmadığı son 23 yaş altı dünya şampiyonasında Hollanda her zaman olduğu gibi yine rahat bir şampiyonluk elde etti. Finalde Tayvan'ı 24-16 ile geçen Hollanda, toplamda 7 kez düzenlenen IKF U23 Dünya şampiyonasının tamamında şampiyon oldu.

Üçüncülük maçı ise ev sahibi Çek Cumhuriyeti ile Almanya arasında oynandı. Çekişmeli geçen karşılaşmayı 14-13 kazanan Çek Cumhuriyeti bronz madalya'nın sahibi oldu.

Şampiyona sonrasında ortaya çıkan sıralama şu şekilde oluştu:

1- Hollanda

2- Tayvan

3- Çek Cumhuriyeti

4- Almanya

5- Çin

6- Macaristan

7- İngiltere

8- Hong Kong

9- Dominik Cumhuriyeti

10- Türkiye

11- Polonya

12- Güney Afrika