Bir müsabaka berabere bittiğinde, aşağıda açıklandığı gibi on (10) dakikalık bir altın gol periyodu oynanarak bir karar alınır;

ü  Oyun bir (1) dakikalık bir aradan sonra yeniden başlamalıdır;

ü  Oyun, normal oyun süresinin sonunda topa sahip olan takımın santra yapmasıyla yeniden başlar;

ü  Her iki takım da normal oyun süresinin sonunda olduğu gibi aynı korfa hücum etmelidir.

ü  Takım kadroları ve saha yerleşimleri, normal oyun süresinin sonunda olduğu gibi olmalıdır;

Müsabaka, takımlardan birinin yapacağı ilk sayı sonrasında sona erer ve sayıyı yapan takım kazanmış sayılır.

Oyuncu değişikliklerine 5.8. kuralına göre izin verilir.

Normal oyun süresinin bittiğini belirten sesli işaret duyulduğunda, top havadaysa veya herhangi bir oyuncunun belirgin şekilde kontrolünde değilse, top hakimiyeti topa en son sahip olan takıma verilir.

Normal oyun süresinin bitimiyle eş zamanlı olarak bir ihlal yapıldığında, top hakimiyeti ihlal sonucuna göre topa sahip olacak olan takıma verilir.

 

Altın gol periyodu sonucunda kazanan takım belirlenemediğinde aşağıda açıklandığı gibi penaltı atışları kullanılacaktır.:

ü  Altın gol periyodunun bitiminin hemen ardından kura atışı yapılır;

ü  Kurayı kazanan takım penaltı atışlarını ilk olarak hangi takımın yapacağını seçer;

ü  Bu ana kadar oyuncu değişikliği yapılmasına izin verilir. (bkz. 5.9);

ü  Her iki takımın antrenörleri penaltı atışlarını kullanacak oyuncuların sıralaması hakkında jüriye bilgi verir (Sadece altın gol periyodunun sonunda oynayanlar arasından);

ü  Penaltı atışları, aynı sayıda atış kullanıldığında bir takımın diğerinden daha fazla sayı yapması şeklinde olan ani ölüm denilen sistemle kullanılır. 

Penaltı atışlarında daha fazla sayı yapan takım kazanmış ilan edilir.

Antrenör, jüriye penaltı atışlarını kullanacak olan oyuncuların sıralamasını teslim ettikten sonra, oyuncuları atışı kullanmak zorundadır. Eğer herhangi bir nedenle oyuncu atışı belirlenen sırada kullanmazsa atış kaçırılmış olarak kabul edilir.

Penaltı atışları sırasında sadece atışları kullanacak olan oyuncular ve hakemler oyun sahasına girebilirler ve penaltı atışını kullanan oyuncu hariç diğer tüm oyuncular orta saha çizgisinin gerisinde olmalıdır.

Çeviri:

Uğurtan Akbulut

IKF Hakemi